Vilniaus evangelikų liuteronų nekantriai laukta diena išaušo rugpjūčio 14-ąją. Po daugiau nei dvejus metus trukusių darbų parapijai ir visuomenei buvo pristatytas bažnyčios varpinės bokšte įrengtas karilionas. Apie numatomą kariliono pašventinimą ir pirmąjį gyvą koncertą skelbta ne tik bažnyčioje, – apie artėjančią šventę rašė interneto dienraštis Bernardinai.lt, pranešė Lietuvos radijas (www.lrt.lt).
Visoje Lietuvoje skamba vos šeši tokie, visi ganėtinai skirtingi, instrumentai. Du iš jų – Vilniuje. Pernai rugsėjo 6 d. į pirmąjį koncertą kvietė iš Olandijos atgabentas, tų pačių metų vasarą Šv. apaštalų Pilypo ir Jokūbo R. katalikų (dominikonų) bažnyčios pietiniame bokšte įrengtas didžiausias Lietuvoje 61 varpo karilionas. Vilniaus ev. liuteronų bažnyčios varpinėje karilionas buvo sumontuotas pernai gegužę ir nuo to laiko automatiniu režimu tyliai skambėjo dukart per dieną. Pirmojo koncerto ir oficialaus pristatymo teko palaukti, kol galutinai baigti instrumento įrengimo ir derinimo darbai.
Po sekmadienio pamaldų rugpjūčio 14 d. naująjį varpinės bokšto instrumentą pašventino vyskupas Mindaugas Sabutis, asistuojamas parapijos antrojo kunigo Ričardo Dokšo.
Kariliono pašventinimo ir pirmojo koncerto programos lankstinuke pateikta trumpa informacija apie instrumentą. Jis sudarytas iš 50 vamzdinių varpų, kurių ilgiausias yra 2 metrų, o trumpiausias – 60 centimetrų. Tikri varpai bokštui būtų per sunkūs, varpinėje nebūtų ir pakankamai vietos jiems sukabinti. Juolab bokšte, 18 m aukštyje, nuo 1995 m. vasario 12 d. į pamaldas kviečia seseriškos Hioviko parapijos Norvegijoje dovanotas 680 kg sveriantis varpas. Karilioną sudaro 4 oktavos ir vienas tonas, nuo C iki d3 (nėra cis3). Vamzdžiai aliumininiai. Į vamzdžius muša plaktukai, kurie per du aukštus plieniniais lynais yra sujungti su klaviatūra (grojimo stalu). Grojimo stalai būna statomi dviem būdais – vokiškuoju ir amerikietiškuoju. Vilniaus ev. liuteronų kariliono grojastalis sumontuotas vadovaujantis vokiškomis normomis. Grojastalis turi pedalinius klavišus, kurie sujungti su viršutiniais klavišais. Karilionas suprogramuotas automatiškai groti kai kurias giesmių melodijas, šiuo metu kasdien skamba dvi giesmės.
Pirmojo koncerto programa buvo sudaryta iš žinomų bažnytinių ir pasaulietinių kūrinių. Pasak koncerto organizatorių, toks repertuaras pasirinktas siekiant atskleisti visas naujojo instrumento galimybes. Ateityje pirmenybė bus teikiama tradicinių liuteroniškų giesmių melodijoms.
Naująjį Vilniaus liuteronų instrumentą pirmoji prakalbino peterburgietė Jekaterina Porizko, šiuo metu tarnaujanti Štutgarto (Vokietija) Išganytojo ir Kalno ev. bažnyčių pagrindine vargonininke. Ji 2009 m. su pagyrimu baigė M. Musorgskio muzikos kolegiją (Sankt Peterburgas), kurioje įgijo muzikologės, kompozitorės kvalifikacijas. 2011 m. baigė fortepijono specialybę N. Rimskio-Korsakovo muzikos kolegijoje (Pskovas). 2013 m. – Sankt Peterburgo valstybinį universitetą, įgijo vargonininkės, klavesinininkės ir karilionininkės kvalifikacijas. 2014 m. Ingrijos ev. liuteronų bažnyčios Teologijos institute Sankt Peterburge įgijo bažnyčios muzikės specialybę. Šiuo metu studijuoja bažnytinę muziką Štutgarto muzikos ir teatro universitete ir rašo magistro darbą Sankt Peterburgo valstybiniame universitete. Yra gyvenusi Estijoje, ne kartą viešėjusi Lietuvoje, koncertavusi ev. liuteronų bažnyčiose. Ingrijos ev. liuteronų bažnyčios narė prieš kariliono koncertą džiugiai vargonavo Vilniaus parapijos sekmadienio pamaldose.
Vilniaus ev. liuteronų bažnyčios kiemelyje gausiai susirinkę, nepabūgę debesuoto dangaus, klausytojai po koncerto iš varpinės bokšto nusileidusią karilionininkę pasitiko nuoširdžiais plojimais. Padėkos žodžius atlikėjai tarė vysk. M. Sabutis. Vilniaus parapijos ir LELB vardu vyskupas dėkojo karilioną kantriai montavusiam Jorgui Nassui, Lietuvos liuteronams gerai pažįstamam vargonų meistrui iš Vokietijos, o taip pat į koncertą iš Jurbarko atvykusiai Lietuvos evangeliškos bažnytinės muzikos sandraugos valdybos pirmininkei Laurai Matuzaitei-Kairienei. LEBMS rūpesčiu per kelerius pastaruosius metus ne viena Lietuvos ev. liuteronų parapija sulaukė vargonų iš Vokietijos bei Šveicarijos. Pasidžiaugęs galimybe dalyvauti šventinant naująjį karilioną, Jorgas Nassas dėkojo visiems susirinkusiesiems, primindamas, kad kiekvienam instrumentui reikia trijų: meistro, atlikėjo ir klausytojų.
Kiekvieną sekmadienį karilioną galima išgirsti likus kelioms minutėms iki pamaldų.
Kęstutis Pulokas
„Lietuvos evangelikų kelias“, 2016 Nr.7-8
Nuotraukos Kęstučio Puloko ir Gintaro Šiaudinio