Dvi savaitės arčiau dangaus

„Šlovinkite Viešpatį, visos tautos! Aukštinkite jį, visos šalys!“ Šias psalmės eilutes vokiečių kalba  vasarą giedojome 1000 metrų aukštyje kalnuose.

 Gosau kurortiniame kalnų kaimelyje Austrijoje, netoli Zalcburgo, liepos 18-31 dienomis vyko ekumeninis bažnytinės muzikos seminaras. Tai seminaras, kuriame dalyvauja bažnytinės chorinės muzikos mylėtojai, susirenkantys repetuoti ir paruošti keletą stambios formos kūrinių, kuriuos paskutinį seminaro savaitgalį atlieka koncertuose regiono miestelių bažnyčiose.

 Šiemet šis seminaras buvo jubiliejinis – vyko jau 60-ąjį kartą. Jame dalyvavo apie 90 dalyvių, daugiausia iš Vokietijos bei keletas choristų iš Čekijos, Lenkijos. Iš Lietuvos, delegavus LEBMS, vykome dviese, kartu su Vilniaus evangelikų liuteronų parapijos vargonininke bei choro vadove Asta Saldukiene. Seminarą vedė dirigentas, chorvedys iš Vokietijos Jochen Steuerwald bei kantorius Tobias Markutzik.

 Šiais metais ruošėme ir atlikome 3 kūrinius: J.S. Bacho Žengimo į Dangų oratoriją „Lobet Gott in seinen Reichen“, J.S. Bacho motetą „Lobet den Herrn, alle Heiden“ ir W.A. Mozarto „Karūnavimo mišias C-dur“. Kūriniai labai gražūs, sudėtingi, reikalaujantys gero pasirengimo, tačiau suteikiantys be galo daug malonumo ne tik giedant, bet ir repetuojant. O dar repeticijos su tokio aukšto lygio vadovais! „Tikslus, lengvas, labai elegantiškas ir charmante garsas“, „skambančios erdvės aplink jus turi būti daugiau negu paties balso“, „dainuojant išplėsti akis ir stebėtis“ – tai tik keletas vadovo J. Steuerwaldo patarimų ir reikalavimų choristams per repeticijas. Taigi net ir repetuojant dar „nesulipdytą“ kūrinį, po kūną imdavo vaikščioti šiurpuliukai.

 Dvi savaitės buvo kupinos intensyvaus darbo ne tik kasdienėse repeticijose. Natas nešiojomės kopdamos į kalnus, eidamos prie ežero, repetavome užsikėlusios keltuvu į 1,5 km aukščio kalną, ausinėmis klausomais kūriniais matuodavome kelią: juokaudamos sakydavome, kad pasivaikščiojom 3 motetus ir 2 oratorijas. Prieš koncertus kūriniai jau skambėjo ne tik mintyse, bet ir sapnuose.

 Tačiau erdvė Gosau buvo pripildyta ne tik mūsų giesmių. Abi kaimelio bažnyčios (ev. liuteronų ir katalikų) kas ketvirtį valandos skelbia laiką, o kas rytą 6 valandą puikia varpų muzika visus apylinkių gyventojus kviečia pasitikti naują dieną. Tas nuolatinis varpų skambėjimas labai jaudinantis, jis priminė, ko taip trūksta mūsų miesteliuose ir miestuose. Vietinių žmonių įprastas pasisveikinimas „Gruß Gott“ (Garbė Dievui), kasdienės vėlaus vakaro pamaldos bažnyčioje žvakių šviesoje, sekmadienį į pamaldas ateinantys pasipuošę tautiniais drabužiais parapijiečiai, nešini šeimos Biblijomis odiniais viršeliais, mūsų giedamos giesmės ir puikūs kalnų vaizdai – visa tai liudijo, kad iš tiesų esame arčiau dangaus.

Greta Kalvaitytė

„Lietuvos evangelikų kelias“, 2016 Nr.7-8DVI SAVAITĖS ARČIAU DANGAUS3.jpg DVI SAVAITĖS ARČIAU DANGAUS2.jpg DVI SAVAITĖS ARČIAU DANGAUS1.jpg DVI SAVAITĖS ARČIAU DANGAUS.jpg
 
« July 2024 »
MoTuWeThFrSaSu
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31