Bažnyčių dienos 2015 m. – Štutgartas

Paprastai kas dveji metai rengiamos Vokietijos bažnyčių dienos – Kirchentag šiais metais įvyko Štutgarte, tai gal jau trečias pokarinis „Kirchentagas“ šiame Wuertenbergo žemės mieste. Miestas maždaug Vilniaus dydžio, iškilęs ant 300-500 m. aukščio vynuogynais nusėtų kalvų. Tuo miesto grožis beveik ir baigiasi, nes karo pabaigoje beveik visas buvo subombarduotas, o pokarinė architektūra nėra pasigėrėjimo objektas. Tačiau ekonomine prasme miestas svarbus be kita ko ir tuo, kad jo priemiesčiuose įsikūrusios „Mercedes Benz“ ir „Porsche“ gamyklos.

 Bažnyčių dienose jau daugelį metų gausiai dalyvauja ir Lietuvos atstovai. Pastaruoju metu nusistovėjo ir beveik stabili mūsų bažnyčios stendą aptarnaujanti komanda (ne visada visiškai ta pati, bet ne pernelyg kintanti). Šiemet stendo lankytojus pasitiko kun. Jonas Liorančas, kun. Valdas Žielys-Jelis, LELB Jaunimo centro vadovė Rūta Šulskienė ir šių eilučių autorius. Stendo dizainą ir atributiką sukūrė Vilniaus parapijietis Darius Abromaitis: stendas informatyvus, praktiškas, greitai surenkamas ir sumontuojamas, patogus transportuoti, o tai mums ypač svarbu. Prie nuolatinių stendo talkininkų reikia paminėti ir kun. V. Žielio-Jelio įkurtos pagalbos Lietuvai organizacijos buhalterę Anne Marie Krink (ji, turinti ketvirtadalį ar dar mažiau lietuviško kraujo, su prūsišku pareigingumu daug prisideda stendą užsakant ir sukomplektuojant, o šiemet savo ir sesers lėšomis netgi išnuomojo mūsų parodos plotą ir įrangą (o tai daugiau nei pusė tūkstančio eurų). Paskutinę akimirką savo kelionę į Štutgartą atšaukė vysk. Mindaugas Sabutis, pasigedome ir dar keleto Bažnyčių dienose anksčiau nuolat dalyvaudavusių mūsų kunigų ir parapijiečių. Tačiau stendą aplankė kun. Remigijus Šemeklis su grupe Šilutės parapijos jaunimo. 

 Kelionė iki Štutgarto – apie 1700 km, tai dviejų dienų kelionė, vairavome pakaitomis su kun. J. Lioranču, nakvynė Lenkijos-Vokietijos pasienyje. Pirmadienį išvykę iš Vilniaus, Štutgartą pasiekėme antradienio vakarą, trečiadienį sumontavome savo stendą Neckaro upės slėnio aikštėje specialiai „Kirchentagui“ pastatytame palapinių miestelyje, nors tą statinį vadinti palapine yra per kuklu. Tai 120-150 metrų pločio ir ilgio milžiniška palapinė, tokių palapinių buvo pastatyta apie dvidešimt. Kaip ir prieš ketverius metus Drezdene, vertinant temperatūros mikroklimatą, tai sunkus „Kirchentagas“, nes pastovėjus brezentinėje neventiliuojamoje ir nekondicionuojamoje palapinėje  aštuonias valandas, kai lauke beveik trisdešimt, jau ir kelionė per Sacharą nebebaisi. Neatsitiktinai dažniausiai girdimi garsai buvo greitosios pagalbos automobilių sirenos. Mūsų komanda sėkmingai ištvėrė išbandymus, visi likome sveiki gyvi.

 Dažnai ne vienam kyla klausimas – dalyvauti ar ne „Kirchentage“ mūsų bažnyčiai su savo stendu (latviai ir estai jau keleri metai nebedalyvauja, būna tik Latvijos ir Estijos vokiškųjų parapijų atstovai). Tačiau mums, kaimynams, ir būdavo dažnai užduodamas klausimas – o kurgi latviai ir estai? „Kirchentago“ lankytojai pastaruoju metu jau pakito, vis mažiau žmonių, kurie nori papasakoti, kad prieš n-metų yra buvę Lietuvoje ir matę tą ar aną. Dabar lankytojai kreipiasi labai konkrečiais klausimais apie parapijas, apie vienokio ar kitokio bendradarbiavimo galimybes.

 Mano svajonė – apsilankyti „Kirchentage“ ne aptarnaujant stendą, prie kurio turi būti nuo ryto iki vakaro ir negali skirti laiko kitiems renginiams, kurie tau įdomūs. O renginių gausa „Kirchentagas“ pasižymi: be įvairių pamaldų, diskusijų, paskaitų ir forumų, dar visame mieste pilna koncertų, pasirodymų ir t.t. „Kirchentagas“ – tai unikalus renginys, manyčiau, tarp visų krikščioniškų bažnyčių. Čia visada gali išsirinkti tai, kas tinka tau pagal pažiūras, tikėjimo doktriną ir stilių. „Kirchentage“ visuomet dalyvauja Vokietijos vadovai, kanclerė Angela Merkel šiemet skaitė pranešimą. Deja, dėl savo darbo stende mes negalėjome ten būti, be to, norint patekti į salę, kur faktinė Vokietijos vadovė skaito pranešimą, ateiti reiktų labai anksti.

 „Kirchentage“ sutikome daug mūsų bažnyčios draugų: Vokietijos savarankiškosios ev. liuteronų bažnyčios (SELK) vyskupą emeritą dr. Diethardtą Rothą, Martyno Liuterio Sąjungos (MLB) generalinį sekretorių kun. dr. Rainerį Stahlį (jis pakvietė mus vakarienės), draugiškai pabendravome su Daugpilio vyskupu Eināru Alpe bei šalia mūsų stendą įsirengusios Gruzijos ev. liuteronų bažnyčios vyskupu Hansu Joachimu Kinderlenu. Mūsų stendą aplankė Lipės krašto bažnyčios liuteronų superintendentas kun. Andreas Lange, Vokietijos suvienytosios ev. liuteronų bažnyčios (VELKD) gen. sekretorius kun. Norbert Denecke ir kt.  

 Paskaitinėjęs apie Vokiečių evangeliškas bažnyčių dienas (Deutscher Evangelischer Kirchentag) radau, kad šiuo terminu apibūdinami trys tarpusavyje nesusiję renginiai:

 1848–1872 m įvyko 15 vyrų evangelikų susitikimų, kurie vadinti „Deutscher Evangelischer Kirchentag“. Tai buvo bažnyčios vidinei misijai skirti renginiai, kartu nagrinėtos ir socialinės problemos. Iš čia išsivystė diakonijų judėjimas.

 1919–1930 m. minėtu pavadinimu egzistavo Vokietijos dvidešimt vienos evangeliškos bažnyčios susivienijimas, kuris žymėjo naujas politines-administracines tendencijas Vokietijoje po Pirmojo pasaulinio karo. Tai dabartinės EKD (Evangelische Kirche in Deutschland) prototipas.

 O nuo 1949 m. vyksta mums pažįstamas dabartinis „Kirchentagas“, rengiamas kas dvejus metus vis kitame Vokietijos mieste. Keli jų buvo ekumeniniai – kartu su katalikais.

 Kitas „Kirchentagas“ vyks 2017-aisiais – jubiliejiniais Reformacijos metais Berlyne ir Vitenberge gegužės 24-27 dienomis. Pastaruoju metu Lenkijos keliai nuostabiai pagerėjo, Berlynas tampa gan lengvai pasiekiamas. Taigi jau metas rengtis į kelionę. Laiku ir tinkamai užsiregistravus, nakvynę Berlyne bus galima gauti privačiai ar mokyklose. Turint daugiau finansų – viešbučiai irgi lauks. Būtų puiku, kad Berlyno „Kirchentage“ dalyvautų kuo daugiau  lietuvių evangelikų.

 Gintaras Šiaudinis

 „Lietuvos evangelikų kelias“, 2015 Nr.6

Lietuvos ev. liuteronų bažnyčios stendas Štutgarto šventėjeKirchentagas - Štutgartas2.jpg Kirchentagas - Štutgartas.jpg Kirchentagas - Štutgartas1.jpg Kirchentagas - Štutgartas3.jpg
 
« May 2024 »
MoTuWeThFrSaSu
  
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
1. 2024-05-18 11:00 Liepynės kapinių šventė 2024 Maloniai kviečiame parapijiečius į Liepynės kapinių šventės pamaldas, kurių metu prisiminsime ir melsimės už mirusiuosius, palaidotus Liepynės bei kitose kapinėse...
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31